Project Description

Miejsce i opis wykonania zdjęć

Sesja fotograficzna została wykonana we wnętrzach sklepu Alma. Głównym celem zdjęć było pokazanie wystroju wnętrza, pokazania mebli sklepowych wraz z asortymentem. Na zdjęciu chciałem pokazać miejsce gdzie znajdują sie owoce i warzywa. Zdjęcie skadrowane zostało tak aby pokazać w tle dalszą część sklepu, z drugiej strony znajdowały się mniej ciekawe półki z innymi artykułami. Do zdjęcia wybrałem obiektyw typu TS-E 17mm który oferuje najszerszy możliwy kąt widzenia z obiektywów Tilt&Shift. Dodatkowo zależało mi aby pokazać “daszek”znajdujący się nad stoiskiem dlatego zdjęcie zostało wykonane z połączenia ok. 4-5 zdjęć w poziomie.

Sprzęt użyty przez fotografa

  • Aparat Canon 5d Mark III
  • Obiektyw Canon Ts-e 17mm
  • wężyk spustowy do aparatu
  • poziomica 3 osiowa do poziomowania aparatu
  • statyw Manfrotto 058B z głowicą Manfrotto 405

Jak ustawić aparat do zdjęć?

Gotowe zdjęcie to połączenie 4-5 zdjęć w jedno. Zdjęcia zostały wykonane przy różnych ekspozycjach tak aby w post produkcji móc “wkleić” miejsca gdzie wystąpiły przepalenia oraz rozjaśnić miejsca które są za ciemne. Ustawienia aparatu: ISO 200, przysłona 9-11, czas od 2s do 1/20s.  Do takich zdjęć polecam używać stabilnego statywu.

Poradnik fotografa: Jak wykonać lepsze fotografie komercyjne?

Jeśli boisz się, że Twój statyw może się poruszyć można go dociążyć. Najprostszym sposobem jest przyczepienie do centralnej kolumny obciążnika- może to być niewielki ciężarek (idealnie sprawdzają się obciążniki do ćwiczeń na ręce lub nogi). Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wężyk spustowy oraz poziomie 3 osiową. Jeśli nie mamy takich akcesoriów polecam ustawić w aparacie opcję wyzwalacza z opóźnieniem (u mnie w aparacie jest możliwość ustawienia opóźnienia wyzwolenia 2s i 10 sekundowego) dodatkowo przy dłuższych czasach warto włączyć opcję wstępnego podniesienia lustra zapobiegnie to niepotrzebnym drganiom podczas podnoszenia lustra.