Project Description

Miejsce i opis wykonania portretu biznesowego

Zdjęcie zostało wykonane w małej sali konferencyjnej. Niebieskie tło po lewej stornie to efekt odpowiedniego balansu bieli. Efekt odbicia portretowanej osoby został uzyskany naturalnie bez żadnej ingerencji podczas obróbki zdjęcia.

Sprzęt użyty przez fotografa

 • Aparat Canon 5d Mark II
 • Obiektyw Canon 35 1.4 L
 • Lampy studyjne Bowens 1000 PRO 1x
 • Softbox Bowens 90x120cm z softem
 • Statywy do lamp 1x
 • Wyzwalacze radiowe Phottix Strato II

Ustawienia sprzętu do zdjęcia

Do wykonania tego portretu biznesowego użyłem nietypowej ogniskowej 35mm tak aby pokazać osobę w otoczeniu przestrzeni biznesowej (aparat Canon 5d mark II). Po prawej stronie ode mnie, w bliskiej odległości od modela, została ustawiona lampa studyjna z softboxem 90×120 skierowana tak aby lekko doświetlić osobę na zdjęciu.

Obróbka i retusz zdjęcia

Zdjęcie zostało wykonane w formacie RAW. Następnie zostało zaimportowane do Lightrooma gdzie w kolejności został podciągnięty kontrast do około +25, oraz suwak Vibrance do +40. Następnie został ustawiony balans bieli. Wybiórczo pędzlem korygującym zostały podciągnięte niebieskie obszary szyby- poprzez ustawienie w pędzlu suwaka TEMP na minus (wartość w zależności od intensywności koloru jaki chcemy uzyskać). Osoba na zdjęciu została delikatnie rozjaśniona- pędzlem korygującym (Adjustment Brush=K) a skóra wygładzona przez użycie pędzla z wartością Clarity na minus (wartość indywidualna w zależności od zdjęcia). Gotowe zdjęcie zostało wyeksportowane w formacie JPG.

Porady dla fotografa

Nie zawsze istnieje możliwość zobaczenia lokalizacji w której będziemy fotografowali ale jeśli nie możemy zrobić tego osobiście warto poprosić o kilka zdjęć zrobionych aparatem lub nawet komórką. Pozwoli nam to przygotować koncepcje sesji, ustalić co można wykonać w danych warunkach i jaki sprzęt warto zabrać ze sobą.

Jak można wykonać podobne zdjęcie nie mając profesjonalnego sprzętu

Jeżeli nie macie do dyspozycji profesjonalnego sprzętu nic straconego podobny efekt można uzyskać wykorzystując następujące akcesoria:

 • Aparat z wyjściem PC
 • kabel synchronizacyjny (przewód synchro) koszt ok. 20zł
 • Lampa błyskowa manualna (Polecam Yongnuo YN-560 koszt ok. 200zł) z parasolką transparentną ok. 90cm (cena ok. 19zł)
 • Uchwyt do mocowania lampy i parasolki (ok. 20zł)
 • Statyw do lampy błyskowej( cena 70zł)

Aparat łączymy z lampą przewodem Synchro PC-PC do lampy pozwoli to na wyzwolenie lampy. Lampę wpinamy w uchwyt do mocowania oraz montujemy parasolkę transparentną. Całość mocujemy na statywie (w miejscu Softboxa) zgodnie z poniższym diagramem.

Diagram przedstawia ustawienie osoby i sprzętu podczas wykonania zdjęcia

Portret biznesowy Kraków. Jak wykonać profesjonalny portret.