Strona główna / Sprzęt fotograficzny / Statyw Manfrotto 058B jako stabilna podstawa fotografii produktowej, studyjnej i architektury

Statyw Manfrotto 058B jako stabilna podstawa fotografii produktowej, studyjnej i architektury

Najlepszy statyw fotograficzny Manfrotto 058B

We wcześniejszym poście wspominałem, że poświęcę kilka słów na omówienie statywu którego używam i polecam.

Będę tutaj opisywał swoje wrażenia z użytkowania statywu Manfrotto 058B .

Na początku krótka specyfikacja statywu, czyli najważniejsze cechy:

Cały statyw wykonany jest z aluminium, dodatkowe wysuwane nogi wykonane są ze stali nierdzewnej. Materiał wpływa na wysoką wagę statywu ponad 6 kg- przekłada się to oczywiście pozytywnie na stabilność statywu ale negatywnie oddziałuje na nasze plecy gdy taki zestaw razem ze sprzętem fotograficznym trzeba nosić.

Wysokość pracy statywu: od 44cm do 217cm (tak, ten statyw to prawdziwy gigant)

Zaznaczę od razu, że w tym całym zakresie statyw zachowuje bardzo dużą sztywność i stabilność. Wysokość minimalna mogłaby być trochę mniejsza bo miałem przypadki, że te 44cm to przynajmniej o 20cm za wysoko ale niestety coś za coś.

Maksymalne obciążenie 12kg, jest wystarczające do większości zastosowań. Statyw wytrzymuje obciążenie aparatem z gripem+ obiektyw klasy 70-200 2.8 Is, i lampą 580ex. Statyw tak jak wspomniałem rozkłada się do wspaniałych 2m 17cm i teraz chciałbym wspomnieć o jedynym w swoim rodzaju systemie (nie spotkałem się z czymś podobnym w innych statywach- jeżeli jest podobny patent w innym proszę o wiadomość) szybkiego rozkładania- nie trzeba nic odkręcać, odblokowywać na nogach statywu- wciskamy dwa przyciski koloru czerwonego) i nogi wysuwają się- puszczamy przyciski- nogi się blokują w wybranej pozycji ! Można dowolnie manipulować statywem, ustawiając żądane nachylenie i długość wysunięcia każdej z nóg. Jest to niesamowite ułatwienie które czyni ten statyw prawdopodobnie jednym z najlepszych i najprostszych w obsłudze. Do usztywnienia całej konstrukcji zastosowano 3 teleskopowe rozpórki które niezależnie od siebie możemy blokować, daje to możliwość dużego pochylenia statywu i usztywnienia go w żądanej pozycji.

Cały system szybkiego ustawienia działa w zakresie 44cm- do ok. 170cm, jeżeli chcemy pracować od 170cm-217cm musimy odkręcić każdą z nóg osobno i ją wysunąć.

Cały system blokowania nóg to niesamowite udogodnienie w pracy fotografa- gdy trzeba szybko rozłożyć nogi lub gdy chcemy jedynie lekko skorygować statyw. Szczególnie pomocne jest to gdy mamy wpięty aparat do statywu i nie chcemy się pochylać żeby odblokować którejś z nóg- wszystko robimy przyciskami przy kolumnie. Dodatkowo statyw posiada przekładnie zębatą z blokadą która za pomocą składanej korbki reguluje nam wysunięcie kolumny centralnej- bardoz pomocne jeżeli chcemy delikatanie skorygować wysokość.

Polecam ten statyw wszystkim którzy cenią sobie stabilność i niespotykaną łatwość obsługi. Jest on produkowany od prawie 20 lat i w jego konstrukcji zaszły niewielkie zmiany także niech to też będzie dowodem na to jak doskonała jest to konstrukcja.

 

Dla tych którzy szukają lekkiego i małego statywu-no cóż- ten statyw nie jest dla Was.

Masz pytania, pisz, chętnie pomogę.

O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *