Strona główna / Fotografia architektury i wnętrz / 6 ważnych informacji których potrzebuje fotograf żeby przygotować ofertę

6 ważnych informacji których potrzebuje fotograf żeby przygotować ofertę

Fotografia reklamowa cennik. Czyli co jest potrzebne fotografowi do przygotowania dokładnej oferty.

Chcesz zlecić zrobienie zdjęć profesjonalnemu fotografowi? Musisz wiedzieć, że aby dostać precyzyjna ofertę musisz precyzyjnie określić czego potrzebujesz.

Zobacz 6 rzeczy które koniecznie musisz powiedzieć fotografowi tak aby jego wycena była jak najdokładniejsza.

Podaj ważne informacje dotyczące zlecenia na zdjęcia.

1. Miejsce gdzie mają być wykonane zdjęcia

Od tego uzależnione są ściśle koszty dojazdu fotografa a także ewentualne koszty noclegu. 

 


2. Na ile godzin potrzebujesz fotografaOkreśl na ile godzin będziesz potrzebny fotograf

Jeżeli Twoje zapytanie dotyczy wynajęcia fotografa aby udokumentować jakaś imprezę jest to bardzo ważny czynnik który decydują o kosztach. Inaczej jednak wygląda to przy zleceniach typowo reklamowych jak zdjęcia produktów, zdjęcia reklamowe, sesje biznesowe, itp. W takich przypadkach to w głównej mierze od fotografa zależy jak długo zajmie realizacja zlecenia. Czasem jednak klient ma ograniczony czas na sesje i w takich przypadkach warto poinformować o tym fotografa, jest to ważna informacja jeśli nie do wyceny to na pewno podczas realizacji zdjęć.


 

Ile zdjęć klient chciałby dostać po realizacji sesji.3. Ile zdjęć ma ostatecznie przygotować fotograf

Jeśli wiesz lub przypuszczasz ile będzie potrzebnych zdjęć z sesji napisz to fotografowi w mailu. Czasem dostaje maile z zapytaniami gdzie wymieniana jest zbyt duża liczba ujęć (tak na wszelki wypadek klienci zawyżają tą liczbę) jednak po rozmowach z klientami zawsze udaje się uzgodnić optymalną liczbę zdjęć. 


4. Jakiego typu zdjęcia ma wykonać fotografOpisz dokładnie jakiego typu zdjęcia chcesz zlecić, co będzie fotografowane.

Opisz co dokładnie jest do sfotografowania. Jakich zdjęć oczekujesz. Do czego mają być później wykorzystane. 

 


Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?5. Ile czasu ma fotograf na przygotowanie zdjęć

Sprecyzuj dokładną datę do kiedy musisz otrzymać zdjęcia. Jeśli fotograf ma wykonać fotoreportaż a ty potrzebujesz choćby kilku zdjęć na evencie lub zaraz po jego zakończeniu napisz to. Wyretuszowane i przygotowanie nawet kilku zdjęć to nie jest 5min.

Podaj jak chcesz później wykorzystać zdjęcia tak aby fotograf wycenił koszt licencji


6. Do czego będą wykorzystywane zdjęcia/rodzaj licencji na jakiej fotograf ma sprzedać zdjęcia

Określ do czego potrzebujesz zdjęć, czy mają to być jedynie zdjęcia reportażowe czy zdjęcia z licencja do publikacji a może maja być wykorzystane jeszcze w innej formie. Napisz to w mailu. Wszystko to pozwoli uniknąć problemów w przyszłości.  Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat praw autorskich oraz licencji odsyłam do artykułu “dlaczego warto podpisać umowę z fotografem” na Blogu.


 

Wymieniłem kilka, według mnie podstawowych, rzeczy jakie ja potrzebuje do zrobienia w miarę dokładnej wyceny, ale może Ty masz pomysły co jeszcze jest ważne jeśli przygotowujesz ofertę. Napisz to w komentarzach! Chętnie poznam Twoje zdanie.

 


O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *