Strona główna / Fotografia eventowa / Kilka rad aby wykonać lepsze zdjęcia na imprezie firmowej, konferencji czy kongresie

Kilka rad aby wykonać lepsze zdjęcia na imprezie firmowej, konferencji czy kongresie

Fotograf do obsługi kongresu, konferencji i imprezy firmowej.

Fotografując jedną z imprez firmowych nasunął mi się pomysł aby napisać kilka rad dla fotografów którzy tak jak ja zajmują się fotografowaniem eventów. Eventy firmowe, imprezy integracyjne stają się coraz bardziej popularne, a fotograf do obsługi takiej imprez to już nie rzadkość a coraz częściej jedna z podstawowych osób z obsługi. Często oprócz typowo pozowanych zdjęć od fotografa wymaga się aby był niewidoczny dla uczestników- niektórzy taki styl pracy nazywają stylem paparazzi. Dlatego właśnie poniżej prezentuje kilka porad które nasunęły mi się do głowy podczas fotografowania a które mam nadzieje, pomogą fotografom.

  • Miej zawsze pod ręką aparat – będąc na imprezie miej zawsze przy sobie aparat. Wiele sytuacji zdarza się tylko raz, jeszcze więcej zdarza się właśnie wtedy kiedy nie mamy przy sobie sprzętu-ot taka złośliwość losu, albo prawo Murphy’ego jak kto woli. Uważam, że za dobrymi zdjęciami na eventach trzeba się nachodzić- dobre ujęcia to połączenie szczęścia, tego że w danym momencie byłeś w danym miejscu i umiejętności fotograficznych- tego, że udało Ci się wykonać zdjęcie. Jeśli forma eventu, konferencji, kongresu czy gali firmowej pozwala na to, dobrze jest mieć dwa body- osobiście na jednym preferuje mieć uniwersalny zestaw najczęściej jest to u mnie obiektyw Canon 24-70mm 2.8 (lub jeśli ktoś posiada Canon 24-105 f4 IS który jest bardzo dobrą alternatywą- świetny zakres i bardzo dobra jakość obrazka) plus założona lampa- najczęściej Canon 580 ex II. Taki zestaw daje mi możliwość wykonania zdjęcia w każdym momencie. Na drugim body w zależności od warunków używam obiektywu Canon 35 mm 1.4- Jeśli jest to event w ciasnym pomieszczeniu z dużą ilością osób oraz wtedy gdy nie potrzebuje niczego do portretowania osób, a raczej skupiam się na fotografowaniu grup osób. Jeśli natomiast konieczne staje się robienie dużych zbliżeń to na drugim body używam Canon 85mm 1.2 jeśli na sali gdzie odbywa się impreza mamy ciężkie warunki oświetleniowe., Canona 100 mm 2.8 jeśli konieczne jest użycie czegoś dłuższego lub obiektywu Canon 70-200 2.8 IS jeśli nie ma możliwości robienia zdjęć z bliższa. Bardzo rzadko korzystam z obiektywu Canon 400mm ponieważ Canon 70- 200 2.8 IS w zupełności wystarcza do praktycznie wszystkich zleceń.

Fotografia eventowa - Impreza firmowa Kraków. Zdjęcia na evencie.

  • Używaj możliwie jak najdłuższej ogniskowej- bardzo pomocne w pozostawaniu niewidocznym na imprezie firmowej są zoomy oraz używanie długich ogniskowych. Obiektywy typu zoom nie zmuszają fotografa do ciągłego “biegania” natomiast długa ogniskowa  nie zmusza nas do podchodzenia zbyt blisko. Oczywiście trzeba pamiętać o wielu ograniczeniach jakie napotka każdy fotografując tego typu eventy. O ile konferencje najczęściej przeprowadzane są na salach audytoryjnych, salach konferencyjnych gdzie uczestnicy całego zdarzenia siedzą  używanie obiektywu tele np. Canon 70-200@200mm nie stanowi problemu, o tyle złapanie kadru pomiędzy chodzącymi
    ludźmi podczas imprezy firmowej to już większe wyzwanie, a czasem rzecz niemożliwa. Ważne jest przy takich zleceniach oddanie klientowi materiału który pod względem kadrów i tematyki będzie różnorodny- bardzo dobrze odbierane przez klientów jest fotografowanie poszczególnych osób czy grup ale także ujęcie otoczenia, sali, pokazanie detali- dlatego dla wzbogacenia fotoreportażu dobrze jest dorzucić kilka ujęć na szerokim obiektywie- tutaj polecam Canona 16-35 2.8 II lub nowość Canona 16-35 F4 IS.

 

  • Używaj mniej lampy błyskowej-  fotografowie dzielą się na osoby które używają w dużym stopniu flasha jak i na te które unikają jak ognia jakiejkolwiek ingerencji w światło zastane. Ja należe do grupy osób która znajduje się gdzieś pomiędzy i tak radzę fotografować- są momenty kiedy nie można używać flasha- odradzam robienie zdjęć z flashem podczas konferencji czy gali- podczas kiedy ktoś przemawia- Jedno zdjęcie z lampą dla bezpieczeństwa- myślę, że nikomu krzywdy nie zrobi ale seria zdjęć z flashem bardzo rozprasza prelegentów. Co innego gdy jesteśmy na imprezie firmowej, imprezie integracyjnej- szczególnie gdy mamy jeszcze imprezę firmową z tematem przewodnim- wtedy możemy działać bardziej swobodnie. Pewne jest jednak to, że fotograf bez lampy jest mniej widoczny-brak błysku to oczywistość ale także mniejszych gabarytów sprzęt w ręce nie zwraca tak uwagi uczestników. Dobrym pomysłem zaczerpniętym od fotografów prasowych jest zaklejenie czarną taśmą loga sprzętu- na aparacie czy lampie błyskowej.

Fotograf na event. Zdjęcie Piotr Gąsowskiego na imprezie firmowej przy świetle zastanym.

  • Rób dużo zdjęć- możesz korzystać ze zdjęć seryjnych- lepiej zrobić 2-3 ujęcia więcej i mieć pewność, że zrobiłeś takie ujęcie jak chciałeś. Czasem zawodzi AutoFocus w aparacie szczególnie przy ciężkich warunkach- za każdym razem zrób każde zdjęcie na nowo łapiąc ostrość- możesz też złapać ostrość na punkty w tej samej płaszczyźnie ostrości ale o większym kontraście co ułatwia systemowi AF poprawne wyostrzenie. Czasem lampa zbyt mocno lub zbyt słabo błyśnie- możesz bez odrywania się od aparatu szybko zrobić 2-3 kolejne ujęcia na innej kompensacji siły błysku na lampie. Czasem źle ustawisz ekspozycje- możesz kolejne 2-3 ujęcia zrobić na innych ustawieniach Przysłony, czasu badź czułości ISO. Jeśli robisz dużo zdjęć na sali konferencyjnej, koncercie, czy innym evencie gdzie każdy dźwięk migawki może przeszkadzać sugeruje użycie cichego trybu migawki- nie wszystkie aparaty posiadają taki tryb, a jeśli posiadają czasem ciężko go nazwać cichym ale przypominam. Rozpraszające może być czasem to, że fotograf przegląda zdjęcia na ekraniku aparatu i za chwile dochodzi do wniosku, że musi jednak powtórzyć ujęcie-czasem lepiej to załatwić w szybkiej serii lub dla przykładu na początku przemówienia danej osoby na konferencji tak aby już później nie przeszkadzać.

 

  • Wyobrażaj sobie kadry- mi to bardzo pomaga jeśli cały czas wyobrażam sobie co mogą w danym momencie zrobić ludzie, jaki byłby idealny kadr, jakie będzie światło na zdjęciu. Staram się także na bieżąco dostosowywać do wydarzeń- zmieniając zawczasu pozycję, czy wybierając odpowiedni obiektyw, przygotowując wcześniej ekspozycje. Czasem zdażają się takie eventy gdzie należy przygotować sobie pozycję jeszcze przed rozpoczęciem imprezy (tłum 500 a czasem nawet 1000 osób potrafi skutecznie zająć najlepsze miejsca do oglądania widowiska).

 

  • Fotografuj ludzi którzy coś robią- nie zawsze te najciekawsze zdjęcia wykonuje się podczas konferencji, czasem ciekawie na zdjęciu można pokazać ludzi w przerwach kawowych- wtedy tez rodzą się dyskusje w grupach a dobrym kadrom pomaga luźna atmosfera. Czasem nie tylko właściwa zabawa/gra na imprezie integracyjnej jest ciekawa ale także samo przygotowanie do niej, dlatego warto być dużo wcześniej przygotowanym do zdjęć na miejscu.

 

  • “Rób zdjęcia z biodra” bardzo pomaga wtopienie się w grupę, czasem moment kiedy przykładamy aparat do oka psuje wszystko dlatego warto spróbować zrobić jakieś ujęcia bez kadrowania, bez patrzenia w aparat. Bardzo przydaje się tutaj automatyczny wybór punktu autofocusa i robienie kilka zdjęć pod różnym kątem i na różnej ogniskowej-choć polecam szeroki kąt.Impreza firmowa Rimmel. Warszawa Fotograf do obsługi eventu.

 

  • Rób zdjęcia z róznej perspektywy- czasem zrób zdjęcie grupy z góry- możesz stanąć na czymś, czasem wystarczy tylko unieść ręce z aparatem. Żabia perspektywa też jest ciekawa- zdjęcia wykonane aparatem przy ziemi mają bardzo fajną dynamikę.

 

  • Pamiętaj o pozowanych zdjęciach- nie zawsze takie zdjęcia są potrzebne ale o to spytaj się organizatora eventu.

 

  • Buduj odpowiednie relacje z uczestnikami eventu- uśmiech zawsze jest mile widziany, bądź zawsze gotowy żeby komuś zrobić zdjęcie na życzenie. Pamiętaj aby jeszcze przed eventem porozmawiać z organizatorem o wszystkich szczegółach i o wszystko zapytać.

 

  • Rzuć samemu sobie wzywanie- aby za każdym razem robić lepsze zdjęcia staraj się robić cały czas dobrze przemyślane kadry- po pewnym czasie wiele czynności będziesz wykonywał automatycznie co ułatwi skupienie się na rzeczach ważnych podczas zdjęć.

O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Sprawdz także:

Event

Artykuł “Jak współpracować z fotografem Eventowym” w eventmanagernews.pl

W grudniowym magazynie Event Manager News ukazał się mój artykuł na temat współpracy z fotografem …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *