Strona główna / Fotografia biznesowa i korporacyjna / Czy dobre zdjęcie wizerunkowe może nam pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy? Linkedin i Goldenline

Czy dobre zdjęcie wizerunkowe może nam pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy? Linkedin i Goldenline

O tym jak ważny jest wizerunek w biznesie, napisano już wiele. Coraz częściej, doceniamy też rolę fotografii w budowaniu całościowego wizerunku firmy. Dlaczego więc lekceważymy znaczenie zdjęcia, które załączamy do CV w procesie rekrutacji? Czyżbyśmy nie rozumieli jak istotne jest pierwsze wrażenie jakie robimy na ludziach od których zależy czy nas zatrudnią czy nie?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wizerunek stanowi ważny element naszej osobowości. Powiedzenie “jak Cię widzą, tak Cię piszą”, znajduje tutaj swoje najpełniejsze uzasadnienie. Wygląd, sposób zachowania, ubiór, gesty i mimika, to podstawowe elementy komunikowania się otoczeniem. Jak ważne jest, by zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, usłyszymy zarówno od psychologów jak i organizatorów castingów na dane stanowisko. Wciąż jednak zbyt mało mówi się o tym, jak kluczową w procesie rekrutacji rolę, odgrywają zdjęcia portretowe kandydatów. A w końcu to one są wizytówką człowieka, zanim jeszcze pozna go przyszły pracodawca i to one mogą mu otworzyć lub ostatecznie zamknąć przed nosem drzwi do dalszego etapu rekrutacji.

O odpowiedni i świadomie wykreowany wizerunek osobisty, powinni dbać wszyscy bez wyjątku. Nie potrzeba wielkiej filozofii czy znajomości psychologii, by wiedzieć, że niechlujny ubiór, wyzywająca poza czy nerwowe gesty, nie budzą sympatii i zaufania. O ile na rozmowie kwalifikacyjnej możemy zdenerwować się, wpaść w panikę czy źle się czuć, to zdjęcie portretowe, które ma być naszą wizytówką i przepustką do wymarzonej pracy może być wykonane świadomie i z zamysłem. Nie ma w tym nic złego. W końcu portret korporacyjny czy sesje wizerunkowe, są powszechnie wykorzystywane do budowania profesjonalnego wizerunku biznesmenów i polityków, nie wspominając o aktorach i piosenkarzach.

Jak powinien wyglądać nasz profesjonalnie wykonany portret wizerunkowy?

Musimy uświadomić sobie, że nasze kompetencje w momencie aplikowania na konkretne miejsce pracy  ….są kwestią drugorzędną. Nie ważne jak absurdalnie dla niektórych to brzmi, musimy zmierzyć się z tą prawdą i stawić jej czoła. Ludzi równie dobrze wykształconych i kompetentnych – na rynku pracy jest wielu. Gdy w ręce osób rekrutujących trafiają ich podania i są do siebie łudząco podobne, kolosalne znaczenie zaczynają mieć drobne różnice. I w tym miejscu kluczowe może okazać się dobrze wykonane zdjęcie portretowe, które ukazuje wizerunek osoby kompetentnej, budzącej zaufanie, otwartej, spokojnej a może po prostu sympatycznej. Wiele zależy od tego, na jakim stanowisku zależy nam. Musimy mieć świadomość, jakie cechy cenione są w tym konkretnym zawodzie i na tym konkretnym stanowisku, o które się staramy. Profesjonalnie wykonane zdjęcie, wizerunkowe powinno uwydatniać i podkreślać w nas właśnie te cechy i atuty, które są poszukiwane i cenione u kandydatów na dane stanowisko pracy. Fachowo wykonane zdjęcie może wymagać przeprowadzenia szeregu rozmów a konsekwencji sesji zdjęciowej, ale szybko przekonamy się, że było warto!

Profesjonalny fotograf musi być w tym wypadku po trosze PR’owcem i psychologiem oraz wykazać się nie małą kreatywnością. Mam nadzieję, że świadomość, jak bardzo dobry portret może nam pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy, będzie rosła z roku na rok.

O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Sprawdz także:

Event Firmowy. Profesjonalne zdjęcia z imprez firmowych. Event w klimacie upiór w operze.

Fotografia Wizerunkowa

Profesjonalnie wykonane zdjęcie wizerunkowe, to bodaj najważniejszy element kreowania wyobrażenia o osobie publicznej. Najczęściej to …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *