Strona główna / Fotografia przemysłowa / Fotografia przemysłowa

Fotografia przemysłowa

 

Zdjęcia przemysłowe, wykonywane na żądanie przedsiębiorstw i organizacji przemysłowych, dokumentują procesy produkcyjne, organizacje pracy, układ pomieszczeń, wyposażenie wnętrz, pracowników czy kulturę przedsiębiorstwa. Zdjęcia mogą służyć zarówno do celów wewnętrznych (np. administracyjnych lub opisujących stosunki przemysłowe), jak i zewnętrznych (np. reklama, public relations, raporty roczne dla akcjonariuszy, informacje giełdowe, informacje prasowe etc.).
Wykorzystanie zdjęć do zobrazowania działalności przedsiębiorstwa sięga XIX wieku (koniec lat 50.). Nieliczne przedsiębiorstwa zatrudniały wówczas własnych fotografów, którzy rejestrowali pracę załogi, niemniej znaczna większość zlecała wykonywania prac niezależnym fotografom. Wczesne zdjęcia przemysłowe przedstawiają m.in. instalacje, budynki i grupy pracowników. Ludzie przedstawieni na fotografiach wydają się zaś elementami procesu produkcji – ze szczególnym uwzględnieniem ich funkcji pracowniczych – a nie indywidualnościami. Ogólnie rzecz ujmując, duże projekty inżynieryjne takie jak prace w stoczni czy budownictwo kolejowe (innymi słowy – inicjatywy na dużą skalę) były fotografowane wcześniej i o wiele bardziej intensywnie niż praca biurowa lub produkcja żywności. Szczególnym przypadkiem fotografii przemysłowej była fotografia górnicza, która stwarzała duże problemy ze względu na słabe oświetlenie podziemne. Pierwsze zdjęcia kopalni węgla kamiennego „od wewnątrz” zostały wykonane dopiero pod koniec XIX wieku.

Główne tematy fotografii przemysłowej

Dokładna periodyzacja tematów fotografii przemysłowej jest bardzo trudna, niemniej da się zauważyć, że niektóre tematy dominują w określonych porach. W początkowej fazie rozwoju fotografii (II połowa XIX wieku) uwieczniano głównie widoki robót i obiektów budowlanych, a także produktów i poszczególnych maszyn. Jednymi z pierwszych zdjęć przemysłowych, które dotrwały do czasów współczesnych, są zdjęcia wagonów kolejowych sygnowane nazwą firmy Birmingham of Wright & Sons. Tabor został sfotografowany już w 1858 roku. Warto przy tym zaznaczyć, że albumy zdjęć produktów były wykorzystywane jako materiały reklamowe tuż po wprowadzeniu fotografii przemysłowej na szerszą skalę. Zdjęcia pracowników stały się bardziej popularne od ostatniego ćwierćwiecza. Procesy produkcyjne i procedury pracy. Znaczna profesjonalizacja reklamy nastąpiła już w wieku XX w okresie międzywojnia.

Techniki

Wykonywanie zdjęć przemysłowych może okazać się niezwykle trudnym zadaniem, gdyż wiąże się zwykle z koniecznością filmowania dużych obiektów i maszyn, które ciężko objąć w pewne „ramy” i stworzyć spójną kompozycję. Głównym zadaniem fotografa jest oddanie rzeczywistego wyglądu obiektów w sposób atrakcyjny i przykuwający uwagę. Wbrew pozorom nie mamy do czynienia z rzemiosłem, tylko sztuką, która wymaga odpowiedniego podejścia i pewnej subtelności. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z otoczeniem, maszynami produkcyjnymi i okolicą obiektu. Fotograf musi dobrze poznać sprzęt, sprawdzić oświetlenie w konkretnych porach dnia i wykonać przykładowe fotografie, które pomogą w weryfikacji potencjału danego miejsca czy przedmiotu. Liczy się każdy szczegół, począwszy od czasu wykonywania zdjęć, a skończywszy na stanie maszyn produkcyjnych (wszystkie maszyny powinny zostać oczyszczone z brudu i oleju).

Dobry fotograf musi przyjąć odpowiednią technikę naświetlania. Wiedza o ekspozycji i manipulowaniu światłem zdaje się w tym zawodzie absolutną podstawą. Przed wykonaniem zdjęć należy dokładnie zmierzyć jasność światła i w pełni wykorzystać jego dostępność. W niektórych sytuacjach światło powoduje zmianę kontrastu, który przekracza wartość cyfrowego czujnika obrazu lub filmu. Oczywiście nie trzeba przypominać, jak ważna jest rola statywu. Wiele maszyn posiada bardzo proste linie, które powinny zostać sfotografowane pod odpowiednim kątem. Nawet minimalne zaburzenie może wpłynąć na całość kompozycji i zniekształcić obraz.

Tereny przemysłowe są zazwyczaj oświetlane przez kilka źródeł światła, które mogą sprawić, że obraz zostanie zniekształcony.  Jeżeli głównym tematem sesji będą duże wykonane ze stali i odbijające światło zastosowanie sztucznych świateł okaże się ogromnym wyzwaniem. W takim przypadku bezpieczniej jest robić zdjęcia w pochmurny dzień. Jeżeli wymagane jest, aby robić zdjęcia na zewnątrz budynku, można korzystać z oświetlenia, które jest dostarczane przez zakłady przemysłowe. Dobrym pomysłem jest także wykonywanie zdjęć o zmierzchu.  Fotograf-amator może mieć problemy z właściwym narysowaniem obiektu. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, dlatego nie wystarczy posiadać dobrego sprzętu, aby przebić się przez gąszcz ofert. Dokonując wyboru, warto odnieść się nie tylko do ceny i doświadczenia fotografa, ale także do portfolio. W przypadku fotografii przemysłowej wartość artystyczna zdjęcia spada na drugi plan – liczy się przede wszystkim wierne oddanie rzeczywistości.

O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *