Strona główna / Fotografia przemysłowa / Zdjęcia przemysłowe – dokumentacja techniczna czy wizerunek firmy?

Zdjęcia przemysłowe – dokumentacja techniczna czy wizerunek firmy?

Mimo, że pojęcie -fotografia przemysłowa – nie funkcjonuje powszechnie, to wbrew pozorom zdjęcia fabryk, hal produkcyjnych, kopalń, obiektów przemysłowych, parku maszynowego, linii produkcyjnych, hal magazynowych, biur czy sklepów firmowych wykonuje się bardzo często.

Dokumentacja fotograficzna obiektów przemysłowych i parku maszyn

Zdjęcia przemysłowe

Jest to stosunkowo prosty i niezwykle wiarygodny sposób na udokumentowanie faktycznego stanu technicznego budynków czy maszyn. Najczęściej traktuje się te zdjęcia jak swoistą formę dokumentacji fotograficznej uzupełniającej spis papierowy czy elektroniczny. Należy jednak pamiętać, że zdjęcia dużo sugestywniej działają na wyobraźnię. Jeśli więc zdjęcia hal, zakładów produkcyjnych i parku maszyn mają służyć uzmysłowieniu kooperantom czy klientom, jaki jest format i charakter naszej działalności, to zdjęcia te zyskują wymiar wizerunkowy. Ze względu na różną specyfikę celu, jakiemu mogą służyć tego rodzaju zdjęcia, należy sobie zadać podstawowe pytanie.

Dokumentacja techniczna?

Jak dużą wagę przywiązujecie do jakości dokumentacji fotograficznej? W końcu żyjemy w czasach, kiedy całkiem niezłe zdjęcia można wykonać przy pomocy komórki. Czy wykonywanie profesjonalnych zdjęć, do tego rodzaju dokumentacji, kolokwialnie mówiąc „ma sens” a przede wszystkim czy widzą ten sens potencjalni klienci? Poszukiwanie odpowiedzi jest jak zrozumienie różnicy, pomiędzy „niezłym” a “dobrym”, która niestety coraz bardziej się zaciera. Teoretycznie, ze zdjęciami do celów dokumentacji, zdolny „półamator” powinien sobie poradzić, zakładając, że posiada sprzęt, potrafi go obsługiwać oraz odpowiednio wykorzystać jego możliwości i ma „dobre oko”. Musimy też założyć, że człowiek taki znajdzie się w firmie!

A może jednak wizerunek firmy?

Fotografia przemysłowa

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli zdjęcia z dokumentacji maja być gdziekolwiek eksponowane ( prasa, internet, ulotki czy banery), dużo rozsądniej, ze względów prestiżowych, będzie skorzystać z usług profesjonalnego fotografa. O ile zdolny półamator, potencjalnie może wykonać niezłe jakościowo zdjęcia o tyle wykorzystanie jego zdjęć w celach wizerunkowych może stać się dla firmy swoistym „strzałem w stopę”. Profesjonalne wykonanie zdjęć wizerunkowych firmy wymaga sporej wiedzy nie tylko technicznej, ale i psychologicznej czy z zakresu PR. Pamiętajmy, że to ze zdjęciami najczęściej w pierwszej kolejności stykają się nasi klienci, współpracownicy czy konkurenci. To na ich podstawie budują oni swoje wyobrażenie o naszej firmie, jej stanie i formacie. Nie pozwólmy by złe zdjęcia zepsuły nasz wizerunek.

O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *