Strona główna / Fotografia przemysłowa / O trudnej sztuce profesjonalnej fotografii przemysłowej

O trudnej sztuce profesjonalnej fotografii przemysłowej

Tętniące pracą fabryki, centra przemysłowe oraz potężne maszyny – wiele osób z pewnością stwierdzi, że to mało ciekawy temat na atrakcyjne i nietypowe zdjęcia. Otóż, nic bardziej mylnego. Fotografia przemysłowa w ostatnim czasie rozwija się coraz prężniej, zaś przedsiębiorstwa dbają o to, aby na swoich stronach internetowych oraz w firmowych katalogach prezentować profesjonalne zdjęcia fabryk, maszyn i urządzeń przemysłowych. Jest to niezmiernie istotny element strategii marketingowej, wpływający na wizerunek całej firmy.

Fotografia reklamowa fabryki. Zdjęcie panoramiczne wnętrza hali produkcyjnej.

Zapewne większość osób zgodzi się ze stwierdzeniem, iż fotografia przemysłowa jest trudnym, a nawet dość niewdzięcznym tematem. Fotograf wykonujący zlecenia z zakresu fotografii firmowej w postaci zdjęć maszyn, urządzeń przemysłowych i fabryk musi wykonać ogromną pracę, aby ostateczne efekty były zadowalające zarówno dla niego samego, jak też dla klienta. Przyczyny wszelkich trudności bywają nieraz bardzo banalne i prozaiczne.

Weźmy za przykład wygląd przeciętnej fabryki czy też stan podłóg w obiektach przemysłowych. Jest to miejsce nieustannej i ciężkiej pracy, w związku z tym nie da się tam zapewnić nieskazitelnej czystości i nowoczesnego wystroju wnętrza. Ponadto, jednym z najważniejszych utrudnień w fotografii przemysłowej jest sposób oświetlania hal produkcyjnych – zazwyczaj dominuje tam górne światło – bardzo brakuje więc światła bocznego oraz światła od strony aparatu. Jakby tego było mało – fotografowane obiekty są na tyle „niewdzięczne”, że są zazwyczaj dużych rozmiarów – aby je więc odpowiednio oświetlić, należy źródła światła usytuować wysoko. To wymaga solidnego przygotowania, zabezpieczenia i rozstawienia sprzętu.

Mimo wszystkich wymienionych przeciwności, są w branży specjaliści, który doskonale umieją sobie z nimi poradzić, natomiast finalne zdjęcia przemysłowe w ich wykonaniu powalają klienta na kolana. Co więcej – profesjonalne zdjęcia przemysłowe w przedziwny sposób potrafią wydobyć niesamowite piękno ukryte w fabrykach i obiektach przemysłowych. Taka fotografia przemysłowa zasługuje na miano sztuki, a nie tylko rzemiosła.

Zdjęcia reklamowe Fabryki. Zdjęcie wózka widłowego z załadowanym gotowym produktem.Zdjęcia fabryki, maszyn i urządzeń przemysłowych – przykłady fotografii przemysłowej

Fotografia przemysłowa w najprostszej definicji oznacza zdjęcia dla firm działających w szeroko rozumianym przemyśle. Mogą to być zdjęcia fabryki, procesu produkcyjnego, maszyn czy też produktu końcowego.

Oto kilka przykładów, jakiego rodzaju zdjęcia przemysłowe są wykonywane najczęściej:

 • Fotografia fabryki, maszyn i urządzeń przemysłowych
 • Zdjęcia hal produkcyjnych
 • Zdjęcia instalacji i wyposażenia obiektów przemysłowych
 • Zdjęcia obiektów przemysłowych i poprzemysłowych
 • Zdjęcia linii produkcyjnych (technologicznych)
 • Zdjęcia produktów (na wszystkich etapach produkcji), surowców, materiałów i podzespołów
 • Reportaże z procesów produkcyjnych i prac inżynierskich

Techniczne aspekty fotografii przemysłowejZdjęcia do reklamy fabryki. Zdjęcie spawacza.

Nie należy mieć złudzeń – fotografia przemysłowa to ciężki temat. Podczas zdjęć fabryki, maszyn i urządzeń przemysłowych nie ma miejsca na amatorszczyznę. Tematem tym zajmować się powinni tylko i wyłącznie doświadczeni fotografowie, którzy będą w stanie w sposób profesjonalny i solidny podejść do zlecenia. Podczas realizacji firmowej fotografii przemysłowej istotne jest połączenie doświadczenia z dwóch dziedzin fotografii: fotografii reportażowej oraz reklamowej.

Na jakie przykładowe problemy może natknąć się fotograf wykonujący tego typu zdjęcia firmowe? Na co należy zwrócić szczególną uwagę zajmując się fotografią przemysłową?

 1. Istotną rolę w wykonywaniu zdjęć przemysłowych odgrywa czas. Fotograf musi działać sprawnie, bowiem żadna fabryka nie może pozwolić sobie na przestój w pracy.
 2. Fotograf nierzadko staje przed koniecznością wykonania zdjęć przemysłowych bardzo dużych maszyn i obiektów. Wtedy problematyczna okazuje się kwestia poprawnej kompozycji.
 3. Fotografowane obiekty nie mogą być w żaden sposób zniekształcone. Rolą fotografaZdjęcie przemysłowe magazynu. Zdjęcie regałów magazynowych do składowania produktów. jest odzwierciedlenie na zdjęciach fabryki, maszyn i urządzeń przemysłowych faktycznego ich wyglądu.
 4. Oprócz poprawnej kompozycji i braku zniekształceń zdjęcia przemysłowe powinny przykuwać uwagę – muszą więc być zrealizowane w sposób możliwie jak najbardziej atrakcyjny i ciekawy, a czasem wręcz intrygujący.
 5. Niewątpliwym problemem, a zarazem ogromnym wyzwaniem w fotografii przemysłowej jest także dobór właściwego oświetlenia. Tereny przemysłowe mają to do siebie, że są najczęściej oświetlone przez kilka różnych źródeł światła – niestety wpływa to bardzo niekorzystnie na zdjęcia przemysłowe, ponieważ obraz ulega zniekształceniom.
 6. Podczas wykonywania zdjęć przemysłowych istotny jest nie tylko reporterski refleks, ale także umiejętność zapanowania nad nową – trudną przestrzenią.

Załadunek bębna na wózek widłowy. Zdjęcia fabrykiDlaczego warto zdecydować się na profesjonalne zdjęcia przemysłowe?

Fotografię przemysłową stanowią zdjęcia fabryki, maszyn i urządzeń przemysłowych. Ten szczególny rodzaj fotografii firmowej jest niezmiernie istotny dla przedsiębiorstw, które chcą zadbać o swój wizerunek w branży, gdzie konkurencja jest naprawdę ogromna. Zastosowanie zdjęć przemysłowych to przede wszystkim: dokumentacja techniczna, marketing, materiały informacyjne, materiały promocyjno-reklamowe, materiały szkoleniowe.

zdjęcia przemysłwoe dla fabryki. Załadunek drewna na ciężarówkę.Potencjalni klienci i kontrahenci w pierwszej kolejności zwracają uwagę nie na dokonania firmy, obszerne opisy i specyfikacje czy referencje, ale na zdjęcia przemysłowe i po tym w dużej mierze oceniają wartość danej firmy. To zupełnie normalny odruch, na który nie mamy wpływu – jest to bowiem efekt wszechobecnej kultury wizualnej naszego społeczeństwa. Możemy jednak wpływać na sposób, w jaki nasza firma jest postrzegana przez potencjalnych klientów, współpracowników i konkurencję – do dyspozycji mamy fotografię przemysłową, która w profesjonalnym wydaniu może zrobić dużo dobrego dla naszego przedsiębiorstwa.

O Bartek Dziedzic

Bartek Dziedzic Fotograf urodzony w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, biznesową, produktową oraz eventową. Swoje usługi świadczy na terenie całej Polski, najczęściej jednak wykonuje sesje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *